سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند ، پشمیان نگردد : 1 - اجتناب از عجله  2 - مشورت کردن  3 -  توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری .مسند الامام الجواد، ص 247

6:22:49 AM 1401 / 04 / 05
 

                                                                 

بسمه تعالی

مصاحبه با مسئول کمیته نحقیقات دانشجویی

 

1. لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟         

به نام خدا و با عرض سلام. بنده باقر فرهود متولد 28 دی 1367 هستم و در شهرستان میاندوآب، استان آذربایجان غربی به دنیا آمدم. دوران کودکی، دبستان، راهنمایی و اول دبیرستان را در شهرستان میاندوآب گذراندم و سپس بدلیل شغل پدرم به تهران آمدیم.

2. سوابق تحصیلی خود را توضیح دهید؟

در سال 1387 در کنکور سراسری در رشته تجربی شرکت کردم و در رشته "کارشناسی رادیوتراپی"دانشگاه علوم پزشکی بابل پذیرفته شدم. در این دوره تحصیلی، بنده به عنوان دانشجوی نمونه دانشگاه علوم پزشکی بابل انتخاب شدم. نهایتاً، دوره تحصیلی کارشناسی را با معدل حدود 18 در سال 1391 به اتمام رساندم. در همان سال (1391) در آزمون کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی شرکت نموده و در دانشگاه علوم پزشکی مشهد قبول شدم. در مقطع کارشناسی ارشد بعنوان نفر اول در میان ورودی های خود (با کسب معدل حدود 19) سهمیه استعداد درخشان را کسب نمودم. سپس در سال 1393 در آزمون دکتری تخصصی فیزیک پزشکی با کسب رتبه 4 کشوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم. در سال تحصیلی 96-95، به عضویت در بنیاد ملی نخبگان ایران درآمدم و از تسهیلات این بنیاد استفاده نمودم. نهایتاً در مرداد ماه سال 1397 موفق به اخذ مدرک دکترا شدم (حدود 5/3 سال).

3. آقای دکتر درباره بنیاد نخبگان فرمایش کردید، میشه لطفاً در خصوص تسهیلات این بنیاد برای ما توضیح بدهید ؟

بنیاد ملی نخبگان، تسهیلات خوبی را برای دانشجویان و همچنین اعضای هیئت علمی دارد که افراد براساس میزان امتیازاتی که از طریق رزومه خود (شامل فعالیتهای آموزشی، پژوهشی، ورزشی، فرهنگی، عضویت در کمیته های مختلف دانشجویی، افتخارات) کسب می­کنند، می­توانند از این تسهیلات استفاده کنند. از جمله تسهیلات این بنیاد می­توان به کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان اشاره کرد که میزان این کمک هزینه برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است (به ترتیب برای دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ماهیانه 400، 500 و 900 هزار تومان). همچنین یکی از تسهیلات خیلی خوب این بنیاد برای آقایان، طرح جایگزین خدمت سربازی است. بنده در طول دوران دانشجویی ام از هر دو تسهیلات ذکر شده بهره مند شدم.

4. سوابق پژوهشی خود را ذکر بفرمایید؟

در طول دوران تحصیلم حدود 70 مقاله بین المللی به چاپ رساندم که 64 مقاله در پایگاه داده ISI(بالاترینIF=4)، 3 مقاله در پایگاه داده Pubmedو 3 مقالۀ دیگردر پایگاه داده Scopus نمایه می شوند.در 50 درصد مقالات بعنوان نفر اول یا نویسنده مسئول بودم. همچنین، حدود 15 طرح تحقیقاتی مصوب دانشگاه (که در اکثرشان مجری بودم) را انجام دادم. تعدادی مقاله نیز بصورت سخنرانی و پوستر در کنگره­های ملی و بین المللی­داشتم. همچنین، در چند طرح­های تحقیقاتی و پایان نامه دانشجویان ارشد (بعنوان مشاور) مشارکت داشتم. علاوه بر این، بنده بعنوان داور در مجله "Iranian Journal of Medical Physics" و "Journal of Cancer Research and Therapeutics"همکاری دارم. همچنین، کتابی تحت عنوان "مبانی آمار"را بهمراه دو نفر از دوستان دیگر ترجمه کردم.

5.از چه زمانی فعالیتهای پژوهشی خود را شروع  کرده اید؟

بنده از ترم سه دوران کارشناسی شروع به کارهای تحقیقاتی کردم که در آن دوران در دو کار تحقیقاتی مصوب دانشگاه بعنوان مجری اول بودم و خروجی این پروژه ها منجر به یک مقاله خوب تحت عنوان "Skin Reaction in Radiation Therapy for Breast Cancer"شد که در  ژورنال "Iranian Journal of Medical Physics" به چاپ رسید واولین تجربه بنده در چاپ مقاله بود.

6. دانشجویان باید چه مورادی را رعایت کنند تا چاپ مقالات آنها را تضمین کند؟

 در ارسال مقاله به ژورنالها باید یکسری نکات را رعایت کنیم تا احتمال رد شدن مقاله کمتر شود. اول اینکه، آیا مقاله مورد نظر در scopeژورنالی که میخواهیم مقاله را بفرستیم قرار دارد یا نه. دوم اینکه، بسته به میزان نوآوری مقاله، ژورنال مورد نظر انتخاب شود. همچنین، می توان قبل از نوشتن مقاله (با توجه به نوآوری اش)، ژونال خاصی را مدنظر داشت و براساس آن ژورنال مقاله را نوشت.

 به نظرم بهترین زمان برای شروع کارهای پژوهشی، دوران کارشناسی هست تا دانشجو با الفبای تحقیقات آشنا بشود و در مقاطع بالاتر آن را کاملتر کند. به دانشجویان عزیز توصیه می­کنم که در کمیته تحقیقات دانشجویی فعالیت داشته باشند و همچنین، در کارگاه­هایی مثل پروپوزال نویسی، مقاله نویسی، روشهای جستجو مقالات علمی، روش تحقیق و آمار حضور داشته باشند. برای دانشجویانی که علاقمند به تحقیق هستند، حضور در چنین کمیته ها و کارگاهایی خیلی کمک کننده خواهد بود زیرا اساس و پایه مسائل پژوهشی را می­توانند یاد بگیرند.

7. دلیل موفقیت خود را چه می دانید؟

من احساس میکنم اولین عامل برای موفقیت هر فردی در زندگی و شغل خود، علاقه هست. با توجه به اینکه بنده علاقه زیادی به کارهای تحقیقاتی داشتم، توانستم در دوران دانشجویی مقالات زیادی را به چاپ برسانم. البته در کنار علاقه، سه عامل مهم دیگر هم دخیل بودند: توکل به خدا، نظم و پشتکار.

بنده در دوران دانشجویی با یک برنامه ریزی منظم، هم درسهای طول ترم را مطالعه می­کردم و هم فعالیت های دیگری داشتم؛ مانند حضور در کمیته تحقیقات دانشجویی، کمیته­های فرهنگی، فعالیتهای پژوهشی و فعالیتهای ورزشی. همچنین سعی میکردم در طول هفته، زمانی هم برای تفریحات داشته باشم.

8. چرا دانشگاه علوم پزشکی کاشان را انتخاب کرده اید؟

      با توجه به موقعیت جغرافیایی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، سطح علمی و پژوهشی بالای این دانشگاه و همچنین بخاطر جو صمیمی بین اساتید و دانشجویان، بنده تصمیم گرفتم که در این دانشگاه خدمت کنم.

می توانم بگم امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و عملی گروههای آموزشی این دانشکده هم سطح دانشگاههای بزرگ است. همچنین با وجود اعضای هیئت علمی در گرایش­های مختلف، امکان انجام فعالیتهای پژوهشی بین رشته های مختلف وجود دارد و البته این پژوهش­ها در حال حاضر در دنیا اقبال زیادی دارد.

9. چه توصیه هایی برای دانشجویان دارید؟

دانشجویان عزیز باید همیشه به موفقیتهایی و پیشرفتهایی که در آینده در انتظارشان هست، فکر کنند. یک جمله­ای که من همیشه دوست دارم به دوستان و دانشجوها بگویم این هست که، رشته ای که فرد در آن تحصیل می­کند مهم نیست، بلکه این خود فرد هست که میتواند به موفقیتهای زیاد در آن رشته برسد. به عبارت دیگر، "رشته تحصیلی مهم نیست، فرد مهمه".

دانشجویان عزیز می توانند با یک برنامه ریزی خوب، هم به فعالیتهای کلاسی خود برسند و هم به فعالیتهای غیر کلاسی (مثل فعالیتهای پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و تفریحات). دانشجویان نباید احساس کنند که فعالیتهای غیر کلاسی می­توانند به درسهای کلاسی آنها آسیب بزند؛ بلکه حضور فعال در فعالیتهای غیر درسی می توانند سبب پیشرفت بیشترشان در فعالیتهای کلاسی و همچنین افزایش انگیزه و علاقه شان برای رسیدن به اهداف اصلیشان در زندگی باشد.

دانشجویان باید از شکستهایی که در مسیر زندگیشان اتفاق میفتد، تجربه کسب کنند. نهایتاً به دانشجویان عزیز توصیه می­کنم که با توکل به خدا و داشتن نظم و پشتکار می­توانند به تمام خواسته هایشان برسند.

ما هم از شما سپاسگزاریم جناب دکتر، بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید. امیدوارم دانشگاه بتواند از تمام پتانسیل های شما به نحو مطلوب بهره مند شود.

 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر